Zmarszczki mimiczne są u większości osób pierwszymi jakie zauważają na swojej twarzy, w stosunkowo młodym wieku. Ich dokładny rozkład, głębokości oraz czas w jakim powstaną uzależnione są od nas samych, najczęściej od nawyków, na które zwyczajnie nie zwracamy uwagi. Przyjęło się, że pojawienie się zmarszczek mimicznych wiąże się z uśmiechaniem się – czyli stale radosne osoby, będą miały ich zdecydowanie więcej. Jednak nie do końca jest to prawdą, gdyż mogą wystąpić również jako skutek rozmaitych grymasów – złości, niezadowolenia, ruchów brwi czy też mrużenia oczu – tak częstego u krótkowidzów.

Dlaczego powstają zmarszczki mimiczne?

Naukowcy dokonali obliczeń, z których wynika, że mięśnie znajdujące się w obrębie naszej twarzy kurczą się aż 15 000 razy w ciągu jednego dnia. W konsekwencji dochodzi do spadku jędrności skóry oraz obniżenia się poziomu jej elastyczności, więc pojawiają się zmarszczki. Ich widoczność z pewnością nie jest dla nas powodem do zadowolenia, pojawia się więc pytanie co jest dobre na zmarszczki mimiczne?

Ćwiczenia mięśni twarzy

W obrębie naszej twarzy znajduje się wiele mięśni. Jak już wiemy konsekwencją ich silnych ruchów, mocnego napinania, które stale powtarzane jest w identyczny sposób, są zmarszczki mimiczne. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że tkanka mięśniowa jest bardzo podatna na ćwiczenia i formowanie. Dlatego jeśli chcemy zapobiec pojawieniu się u nas zmarszczek mimicznych warto nie zapominać o gimnastyce tej, zawsze widocznej, części naszego ciała.

Jak to zrobić? Na regularne ćwiczenia mięśni twarzy wystarczy poświęcić maksymalnie kilka minut każdego dnia, nie będą więc czasochłonne ani obciążające. Wykonujemy ruchy, które w przesadny sposób wygładzają naszą skórę i prowadzą do napięcia mięśni zupełnie przeciwnego do tego, jakie pojawia się w czasie grymasów czy uśmiechów.

Masaż niezbędnym elementem w trosce o zachowanie młodego wyglądu

Specjaliści uważają masaż za doskonałe remedium na zmarszczki mimiczne. Jeśli zauważymy u siebie pojawienie się pierwszych na czole możemy rozpocząć wykonywać je codzienne. Delikatne okrężne ruchy z pewnością wesprą wygląd naszej twarzy. Rozpoczynamy od środka czoła (nasady nosa) i kierujemy się ku skroniom, gdzie kończymy.

Jeśli zmarszczki mimiczne wystąpiły wokół oczu możemy stymulować również tę okolicę. Delikatnie masujemy mięsień okrężny oka – dotykając twarzy wyczujemy granicę kości oczodołu wokół gałki ocznej gdzie znajduje się ten mięsień – ruchy powinny przebiegać dokładnie po nim wokół naszego oka. Możemy również masować „kurze łapki” niejako naprostowując je , naciągając w stronę uszu jakbyśmy chciały delikatnie wygładzić je naszymi palcami. Podobnie postępujemy jeśli zmarszczki mimiczne dotyczą ust – tu również kluczowy będzie masaż mięśnia okrężnego ust.

Krem na zmarszczki mimiczne

Regularne stosowanie kremów powinno stanowić dla każdej kobiety nawyk niezależnie od wieku. Gdy dostrzegamy pierwsze zmarszczki mimiczne pojawia się pytanie czy powinnyśmy zmienić dotychczasowy, jaki będzie najlepiej służył naszej skórze. Kosmetyki powinny zostać dobierane odpowiednio do wieku, gdyż wówczas zawierają składniki potrzebne naszej cerze w konkretnym okresie. W przypadku zmarszczek mimicznych wskazane będą te zawartością kwasu hialuronowego lub kolagenu.

A co poradzi kosmetyczka?

W gabinecie kosmetycznym z pewnością wskazane będzie poddanie się regularnym, delikatnym masażom twarzy. Dodatkowo możemy wykonać nieinwazyjne zabiegi, które pomogą nam i naszej skórze się odprężyć – zabiegi z zastosowaniem prądów lub ultradźwięków. Popularnością cieszą się również zabiegi odżywcze i przeciwzmarszczkowe pozwalające na uzyskanie większego napięcia skóry.

7 komentarzy

 1. taa mhm zawsze wszyscy piszą o tym stresie niby jak przestać się martwić? dramat za dramatem to jak czlowiek ma wygladac dobrze……………

 2. Jak się systematycznie od dawna dba o cerę to nie ma mowy o jakichs tam problemach. Ludzie chyba przesadzają.

  1. ta.. A słyszałaś o problemach hormonalnych? O trądziku różowatym? O stresie jaki ma wpływ?
   Najlepiej tak oceniać pochopnie..
   niektórym krem wystarcza a inni muszą tabletki brać.

 3. Ja mam zmarszczki mimiczne, raczej o masażach nie myślałam, ale o kremach na zmarszczki tak. Czy polecacie coś konkretnego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *